Nechte se omámit nejlepším rumem 2024
Když chcete říznou inspiraci s vůní tropů…
Kvalitní rum, to je zážitek. Přesahuje obyčejné pití. Je plný tropických chutí. Omamný, tajemný, sladký. Vymazlený k dokonalosti. Plný relaxace a pohody.
Ale takové jsou jen ty nejlepší rumy. Každý z nás má jiné chutě, ale existují rumy, které mají velký úspěch skoro u všech. Najdeme je mezi dražšími i mezi levnějšími flaškami (cena nemusí vždy vypovídat o kvalitě rumu). A abyste nemuseli vystavovat nebezpečí vlastní chuťové buňky, tady jsme pro vás vybrali pár kousků, které patří mezi ty nejvychvalovanější a nejprodávanější rumy vůbec.
Když chcete zážitek, chtějte…
Karibský přírodní zázrak za super cenu
Během 2 let (2017 až 2019) získal rum Bumbu 5 zlatých medailí od odborné poroty Los Angeles International Spirits. To asi mluví za vše. Jde o dlouze zrající rum, který je mimořádný svým čistým přírodním složením, ruční výrobou i neobvykle dlouhou tradicí, která sahá až k hranicím známé historie rumu.
- Chuť: Mírně sladká – skořice, pražené oříšky, tropické ovoce
- Aroma: Čokoláda, pomeranč, karamel, vanilka, banán
- Doba zrání: 15 let
- Láhev: Těžká, propracovaná, perfektní dárek
- Tradice: Původní receptura je ze 16./17. století
- Země: Barbados
Rum Bumbu považujeme za jednu z těch nejlepších možností, když chcete opravdu kvalitní rum, ale nemíníte za něj utrácet tisíce. Obvykle jde sehnat i za 800 Kč, což je vzhledem k jeho vlastnostem prostě parádní cena.
Vyrábí se ručně, čistě z přírodních ingrediencí z Karibiku. Lidé oceňují především jeho nasládlou chuť, kterou nepřebíjí pachuť alkoholu (jak to tak často bývá). Tenhle rum chutná znalcům, ale i svátečním labužníkům nebo ženám. Je jemný a plný ovocných chutí, které vás přenesou na tropické pláže do stínu banánovníků. Prostě mimořádná relaxace.
Už na pohled je Rum Bumbu velmi exkluzivní. Lahev je těžká, propracovaná, a perfektně se tak hodí jako dárek (doporučujeme rovnou dárkové balení rumu).
- Obsah alkoholu: 40 %
- Objem: 0,7 l
- Styl zrání: Tropické
- Typ sudu: Americký dub
- Typ: Melasa, Anglický
- Výrobce: Bumbu
Když tropickou, jemnou a sladkou chuť zabalenou do přírodního provedení, tak
Známá klasika milovníků rumu z Filipín
Don Papa je pojem, patří dnes mezi nejprodávanější rumy vůbec. Určitě kvůli kombinaci mimořádně lahodné chuti a rozumné ceny. Pochází z Filipín, patří mezi sladší, kořeněné rumy. Okouzlí i ty, kteří nemají rádi výrazný tvrdý alkohol.
- Chuť: Mírně sladká, sušší – med, vanilka, koření, kandované ovoce
- Aroma: Karamel, med, vanilka
- Doba zrání: 7 let
- Láhev: Obyčejná (k dostání i dárkové balení rumu Don Papa)
- Receptura: Vylepšená, rumovější varianta z roku 2022
- Země: Filipíny
Rum Don Papa je poměrně mladá značka, která si ale rychle získala srdce milovníků rumu po celém světě. Nedávno prošla chuťovým vylepšením, kdy přišla o část cukru a získala výraznější rumovou chuť. Naštěstí se zachováním toho, co na rumu Don Papa všichni tak milují – dlouhé rozvíjející se chutě plné ovocných a sladkých tónů.
Není tajemství, že úspěch Dona je do velké míry ve velmi kvalitní filipínské cukrové třtině. Na Filipínách jsou pro ni dokonalé podmínky, a tak patří mezi tu nejsladší třtinu na světě.
Kromě sladké, sametové chuti na rumu Don Papa chválíte především mimořádnou vůni, která podporuje smyslný prožitek plný tropického slunce.
- Obsah alkoholu: 40 %
- Objem: 0,7 l
- Styl zrání: Tropické
- Typ sudu: Americký dub
- Typ: Melasa, Španělský
- Výrobce: Don Papa Distillery
Když sladce kořeněnou symfonii pro jazyk i nos, tak
Nejlepší rum pro vyvolené
A teď jednu mimořádnou rumovou perlu. Firma Dictador má více než 100 letou tradici, pouští do světa i velmi letité a vyzrálé rumy, některé prodává i v omezených exkluzivních edicích (obvykle mají kolem 300 kusů). Proto jsou tyhle luxusní rumy pro spoustu lidí velmi lákavé. A stejně tak drahé až nedostupné.
Dictador Jerarquia Fino 37 je ale šancí to zažít. Tenhle 37 let starý rum patří mezi dostupnější Dictadory (zatím, v řadě světových obchodů je už vyprodaný), a přesto stále patří mezi ty doušky absolutního luxusu, na které už nezapomenete.
- Chuť: Výrazná a originální – hlavní je chuť letního ovocného kompotu s kávou a snídaňovým pečivem. Ozvláštněná hořkým kakaem, fíkovým listem a granátovým jablkem s nádechem kůže a semiše. V závěru se dostává do popředí chuť dubu, suché kávy a vanilky.
- Aroma: Dub s tóny koly, fenyklu a kardamonu s pravou lékořicí a manukovým medem
- Doba zrání: 37 let
- Láhev: Klasický, ikonický tvar Dictadora
- Receptura: Vyrobeno v roce 1983, lahvováno 2020
- Země: Kolumbie
Kromě střežené receptury, zkušených master blenderů, tajemných chutí, vůní a roky zapečetěným dubovým sudům, mají rumy Dictador další společný základ úspěchu. Třtinový med. Ten má bohatší chuť než klasická třtinová melasa, ze které většinou rumy bývají.
Pro někoho jsou rumy Dictador sběratelským kouskem, pro jiného investicí a někdo má to štěstí, že si může užívat i absolutní chvíle luxusu, když si tyhle nejlepší rumy vychutnává v nezapomenutelných chvílích. Zažijte to taky.
- Obsah alkoholu: 46 %
- Objem: 0,7 l
- Typ sudu: Americký dub po shery a portském
- Typ: Třtinový med
- Výrobce: Dictador
Když chcete ochutnat úspěch, tak
Limitovaná edice Dona se žhavým závěrem
Tahle limitovaná edice rumů Don Papa byla ještě nedávno k dostání jen ve Francii. Slibovala silné citrusové potěšení s nádechem chilli, samozřejmě s typickou sladkou chutí Dona. A to je silné lákadlo.
Spousta milovníků kvalitního rumu tak neváhala složitě získat Masskaru i z francouzského trhu. Vy naštěstí už nemusíte. Don Papa Masskara je konečně i v Čechách!
- Chuť: Mírně sladká – med, citrusy, kandované ovoce, závěrečný dotek chilli
- Aroma: Citrusy, med
- Doba zrání: 5 let
- Receptura: Limitovaná edice původně pouze pro francouzský trh
- Země: Filipíny
Kvalitní rumy značky Don Papa mají obecně velký úspěch, patří mezi nejprodávanější rumy současnosti. Jejich úspěch stojí na mimořádně sladké cukrové třtině, která má na Filipínách výborné podmínky.
I rum Don Papa Masskara patří mezi ty sladké, tentokrát s výraznou chutí citrusů. Důležitou roli v jeho chuti hraje šťáva z místního ovoce kalamondinu, což je kříženec kumkvatu a citrusu. Obohacen o med z kanlaonského lesa a závěrečný žhavý dotek chilli papričky Siling labuyo.
A máme tu originální rum, který vám dá zažít neobvyklé rumové potěšení. Ale pozor – jen po omezenou dobu. O to mimořádnější zážitek to je…
- Obsah alkoholu: 40 %
- Objem: 0,7 l
- Styl zrání: Tropické
- Typ sudu: Sud po bourbonu a sherry
- Typ: Melasa, Španělský
- Výrobce: Don Papa Distillery
Když něco tropického, neobvyklého a šťavatého, tak
Medailemi ověšená venezuelská klasika
Rum Diplomatico Reserva Exclusiva je další hvězdou rumového nebe. 30 ocenění z různých mezinárodních soutěží dokazují, že nejde o jen tak ledajaký rum. Díky velmi sladké chuti je ideální především pro pomalé upíjení a labužnické pomlaskávání (zkuste ho i s plátkem pomeranče).
- Chuť: Sladká – čokoláda, karamel, med, vanilka, javorový sirup, zázvor, skořice, pomeranč, tabák
- Aroma: Ovocný dort, pečené banány, fondán, zázvor, skořice, hřebíček
- Doba zrání: 12 let
- Receptura: Historie rumů Diplomatico jde do roku 1959
- Země: Venezuela
Rumy Diplomatico jsou všechny velmi oblíbené, především pro svou sladkou a ovocnou chuť. Řada Reserva Exclusiva je ještě výraznější – její bohatá sladkost nemusí vyhovovat úplně každému, ale zamilují si ji ti, kteří rádi jemné a lahodné popíjení na úrovni.
Přestože jde o 12 let starý, velmi lahodný a oblíbený rum, prodává se i velmi levně, pod tisícovku je běžně k sehnání.
- Obsah alkoholu: 40 %
- Objem: 0,7 l
- Styl zrání: Tropické
- Typ sudu: Kanadský bílý dub
- Typ: Melasa, Španělský
- Výrobce: Destilerías Unidas S. A.
Když něco sladkého a ikonického k pomalému popíjení, tak
Luxusní Dictador v dostupné variantě
Nejvíc vás láká prestižní rum Dictador? Ale prostě nechcete utrácet tolik peněz? Přesně pro vás jsme vybrali dostupného zástupce Dictadora. Tahle lahvinka nemá už tak šílenou cenovku. Stále jde ale o mimořádně kvalitní rum, který vám dá ochutnat luxus a jedinečnost v tekuté podobě.
- Chuť: Sladká káva, hořká čokoláda, fondán, dub
- Aroma: Pečený med, káva, karamel, hořká čokoláda
- Doba zrání: 25 až 35 let
- Receptura: Rumy Dictador se vyrábí už od roku 1913
- Země: Kolumbie
Dictador Aurum získal nejednu cenu. Nabízí poctivě rumovou chuť, velmi jemnou a vyváženou. Z každého ročníku se vybírají pouze ty nejlepší sudy, které mají tu čest stát se Dictadorem pod přísným dozorem kontrolora kvality. Sice je Dictador Aurum o hodně levnější, ale to neznamená, že by nedosahoval vysokých standardů téhle prestižní značky.
Rum má sladké ovocné tóny, ale není tolik sladký jako většina jiných. Má silnější, ale přesto velmi jemnou a vyváženou chuť. Řada Aurum je náležitě letitá, jde o rumy zrající 25 až 35 let.
- Obsah alkoholu: 40 %
- Objem: 0,7 l
- Typ sudu: Dubový sud po bourbonu
- Typ: Melasa
- Výrobce: Dictador
Když chcete dostupný luxus, tak
Zlepšete svůj rumový požitek
Když víte, co pijete, užijete si to ještě víc. Už jen proto, že si dokážete lépe vybrat tu nejlepší rumovou láhev právě pro váš vkus. Začtěte se tedy s námi, naučte se vybrat nejlepší rum přímo pro vás a objevte hloubku tohohle skvělého nápoje.
Druhy rumů
Co jde o rum, neexistují jednotné specifikace pro celý svět. Proto může rum znamenat v různých zemích něco jiného. Někde musí mít určitý podíl alkoholu nebo nesmí překročit určitou hranici cukru, aby se mohl nazývat rumem. Jinde pod nálepkou rum najdeme něco, co bychom si tak označit netroufli (jako dřív u nás Tuzemák).
Každý pravý rum ale musí mít jedno, bezpodmínečně. Je vyroben z cukrové třtiny, nejčastěji z melasy. To je zkrátka základní myšlenka rumu. Občas se používá třtina i v jiné podobě – třeba ve formě medu nebo šťávy. Takové rumy jsou obvykle považovány za lepší, melasa je totiž levnější a má méně výraznou chuť.
Každopádně takhle snadno odlišíte, co je skutečně rum a co si na něj jen hraje – například zmíněný český Tuzemák třtinu neviděl ani z dálky. Je to v podstatě jen ředěný líh, obarvený a ovoněný. U nás už díky regulaci EU pod názvem rum působit nemůže, nicméně v zemích, kde takové regulace nejsou, by i Tuzemák mohl být stále vydáván za rum, takže pozor na to.
Základní druhy pravých rumů se určují podle barvy:
Report z Rumfestu 2022: Desátý ročník ve velkém stylu
Základní druhy rumů: Tmavé rumy
Tmavě hnědá nebo červená barva (někdy až černá) napovídá, že rum nejspíš zrál zapečetěný v sudu, ideálně několik let (většinou minimálně rok). Čím déle rum zraje, tím je obvykle tmavší a často i lepší, ale pravidlo to není. Špatný rum bude pořád špatný, ať bude zrát jakkoliv dlouho. Naopak mimořádně dobře připravený rum může být parádní i bez dlouhého zrání.
Svou roli v barvě rumu hraje ale i sud, ve kterém rum zraje. Někdy se využívají sudy po jiném alkoholu (třeba sherry, bourbon, koňak) a jindy zase ohořelé sudy, které mají dodat “uzené aroma”.
Tyto rumy se často různě dochucují a koření, aby měly ještě zajímavější chuť a lákavou barvu i vůni.
Chuť:
Ze všech druhů rumů mají ty tmavé nejintenzivnější rumovou chuť, jsou výraznější a pocitově silnější.
Nejlepší způsob použití:
Tmavé kvalitní rumy jsou nejlepší pro samostatné popíjení. Ideálně v pokojové teplotě, případně s ledem, můžete zkusit i nějakou zajímavou kombinaci například s plátkem pomeranče. Každý druh rumu je jiný a co sedí jednomu druhu, nemusí ladit s jiným.
Samozřejmě se ale tmavé rumy používají i do drinků a jsou oblíbené i při vaření a hlavně pečení.
Základní druhy rumů: Bílé rumy (Blanco rumy)
Bílé rumy jsou narozdíl od těch tmavých mladé. Nepotřebují dlouhé zrání, většina z nich si v sudu odpočine jen jeden rok. Víc ani nepotřebují. Jejich myšlenka je zkrátka jiná, mají být chuťově méně výrazné (ale není to pravidlo, i bílý rum může mít hlubokou a výraznou chuť, ale je to spíš vyjímka). Stále si však zachovávají sladkost, takže se hodí pro ty, kdo mají rádi méně výrazný a lahodný alkohol.
Některé kvalitní bílé rumy však mohou být také zralé a uleželé, pouze pak při následné destilaci přišly o barvu. Všechny bílé rumy nemusí být zcela čiré, občas mohou mít i zlatavý nádech.
Chuť:
Méně výrazná a méně alkoholová. Uchovávají si sladkost rumů v méně silné variantě. Některé bílé rumy jsou skoro až bez chuti, některé kvalitní rumy však mohou mít velmi zajímavou rumovou chuť.
Nejlepší způsob použití:
Hodí se především do koktejlů a drinků. Kromě příjemné chuti navíc drink nezabarví, takže se s nimi dá dobře pracovat. Bílý rum mají v oblibě i ženy a ti, kdo raději slabší alkohol.
Základní druhy rumů: Zlaté rumy
Jsou někde mezi tmavými a bílými rumy. Jsou chuťově výraznější než ty bílé a méně výrazné než tmavé. Zrají obvykle trochu déle než bílé rumy a se svou zlatou barvou se taky skvěle hodí pro přípravu pěkně barevných drinků.
Kromě základního rozdělení rumů podle barvy existují i další druhy rumů:
Navy rum (námořnický rum)
Navy rum pochází z myšlenky námořnického popíjení rumu, kdy si posádka dělala velké zásoby silného rumu. Dnešní navy rum je smíchán z několika různých druhů rumu a je silný, sušší a má pořádně rumový říz. Prostě druh rumu pro pořádné chlapy.
Solera rum
Správný postup výroby solera rumu by měl být takový, že se vezme vyzrálý sud rumu a smíchá se s mladším ročníkem. Mladší rum má chytit díky staršímu lepší chuť a mohou se získat i zajímavé kombinace chutí. Postup se může mnohokrát opakovat a většinou je v něm pevný řád, díky kterému výrobce produkuje rum, u kterého se navíc můžete spolehnout na víceméně stále stejnou chuť.
Recept na Cuba Libre…
Agricole rum (zemědělský/plantážnický rum)
Takhle se označují druhy rumů, které nejsou vyrobeny z melasy, ale ze třtinové šťávy. Ta je vzácnější, má výraznější chuť, proto se obecně dá říci, že jde o lepší rumy. Obvykle mají poměrně specifickou a výraznější chuť, kterou milují někteří znalci rumů a někomu naopak tolik nevyhovuje. Agricole rumy bývají i silnější a drsnější.
Kořeněný rum (spiced rum)
Tímhle se v podstatě myslí jen to, že si kupujete rum, ve kterém je nějaká ochucující kořenící složka navíc. Což, jak asi správně hádáte, je ve skutečnosti mnohem víc rumů, než jen ty, které se otevřeně označí jako spiced rum.
Lepší spiced rumy využívají pro své ochucení skutečné koření a bylinky a nechávají se odležet v sudu. Často se využívá například skořice, rozmarýn, pepř, kardamon, hřebíček a anýz. Takový rum můžete identifikovat podle ceny, postup je nákladnější, a tak tyhle poctivější rumy patří mezi dražší.
Často však jdou výrobci pohodlnou cestou umělých aditiv, do rumu přidávají všechny možné látky a o zrání v sudu nemůže být ani řeč.
Ochucené rumy
Jsou obohacené o nějakou další složku, obvykle o exotickou ovocnou příchuť – třeba mango, kokos, ananas. Může jít o zajímavé zpestření a o ideální rum pro přípravu zajímavých drinků.
Člověka by mohlo hned napadnout třeba takové Malibu, nicméně Malibu nesplňuje požadovanou hranici alkoholu pro to, aby se mohlo nazývat rumem. V EU musí mít rum minimálně 37,5 % alkoholu a takové Malibu má jen 21 %. Ochuceným rumem by se měl rozumět tedy opravdu poctivý rum.
Silné rumy (odolné rumy)
I rum může mít pěknou hromadu procent. Silné rumy mají klidně až 80 % alkoholu a říká se jim i odolné rumy. Většinou se pijí ředěné s vodou. Mají hodně společného s navy rumy.
Jak se rum vyrábí?
To se liší, hlavně podle místa výroby rumu. Základní surovinou pro výrobu pravého rumu však vždy musí být cukrová třtina, melasa. Občas se ale využívá i třtinová šťáva nebo med. K té se pak v první fázi výroby přidá voda a kvasnice, čímž se spustí proces fermentace.
1. Krok výroby rumu: Fermentace
Přidané kvasinky začínají požírat cukr, čímž vzniká alkohol a oxid uhličitý. Už tady se postup výroby rumu začíná velmi lišit, někdo ho nechá fermentovat den, někdo celé týdny.
Někdo také pečlivě sleduje podmínky, ve kterých rum fermentuje, a jiný to nechá na přírodě a náhodě. Každý postup má něco do sebe a oba mohou vytvořit zajímavý druh rumu.
Řízená fermentace se říká tomu, když výrobce rumu sleduje teplotu okolí, typ kvasnic a další aspekty fermentace. Díky tomu vznikají stabilně dobré, vyšlechtěné rumy.
Divoká fermentace pak znamená, že vše proběhlo náhodně. Díky tomu zase vznikají více náhodné a nepředvídatelné rumy s originální chutí.
Jakmile proběhne fermentace, přistupuje se k destilaci.
2. Krok výroby rumu: Destilace
Díky použití různých teplot, měněním tekutiny v páru a jejím vracení zpět do tekutého stavu, se oddělují jednotlivé složky vzniklého alkoholového elixíru. Tak je možné z rumu extrahovat nežádoucí látky – nečistoty, jedovatý metanol nebo různá aromata.
Výsledek a kvalitu vydestilovaného rumu ovlivňuje způsob, jak destilace probíhá. Může to být:
Kotlíková/periodická destilace (pot still)
Jde o tradiční a nejstarší způsob destilace rumu, který se hodí spíš pro menší objem zpracovávaného rumu, protože je poměrně náročný.
Rum se destiluje přes kotel, kde dochází k odpařování. Celý proces naplnění kotle je třeba dvakrát opakovat a kotel se musí mezitím vyčistit, takže jde o poměrně náročné řešení. První destilací se získá tekutina o obsahu 20–30 % alkoholu, při druhém destilováním pak 60–80 %.
V jednotlivých fázích destilace se musí oddělit nejen jedovatý metanol, ale i těžké chutě a zákal, které také nejsou v kvalitním rumu žádoucí. Proto je kvalita prováděné destilace důležitá a když se o ni stará zkušený odborník, rozhodně se to podepíše na výsledné kvalitě rumu, která může být nesrovnatelná s procesem kontinuální destilace.
Kontinuální destilace (column still)
Funguje na základě několika kolonových kotlů, kde tekutina sama automaticky putuje a čistí se. Jde tedy o mnohem efektivnější a jednodušší řešení než je destilace rumu přes kotel. Z kolony vychází smrtící alkoholová tekutina, ve které je až 96 % alkoholu.
Je však mnohem méně aromaticky výrazná, a proto se hodí víc pro destilaci vodky nebo ginu. Pro kvalitní rum to není obvykle příliš vhodná metoda – a často také jde o nástroj těch, kteří ochucují rum pomocí různých aditiv a vydávají ho za mnohem kvalitnější rum, než o jaký jde.
Nicméně i kontinuální destilace jde využít pro výrobu prémiového rumu. Je to v přístupu výrobce a hodně závisí opět na palírníkovi, který se o proces destilace rumu stará. Právě jeho znalosti a nasazení při celém procesu může vytvořit dokonalý rum plný chutí, vše je to o schopnostech dokazat odstranit a naopak zachovat požadované vůně a složky.
3. Krok výroby rumu: Zrání
Po destilaci získáme čirou tekutinu, která má většinou výraznou alkoholovou chuť i aroma. Aby z ní vznikl lahodný rum, musí se uležet. Kde a jak je opět mimořádně zásadní pro výslednou kvalitu rumu.
V čem rum zraje
Pro zrání prémiového rumu se nejčastěji využívají dřevěné sudy (ale někdy se můžeme setkat i s kovovými sudy). Dřevo totiž rumu dodá nejen barvu, ale i aroma a další chuť (a nic z toho kovové sudy nedávají). Často se používá americký dub, který za sebou zanechává typickou chuť vanilky a karamelu. Francouzský dub zase působí víc ovocně, propůjčuje rumu tóny ananasu a banánů – ale takto získaná chuť je jemnější než v případě dubu.
Také se často využívají sudy po jiném alkoholu, které přidávají další úroveň chuti. Nejčastěji se využívají sudy po bourbunu, sherry nebo koňaku, ale setkat se můžeme i se sudy po whiskey nebo vínu. Nejobvyklejší jsou ale sudy po bourbonu, jednak dodávají rumu klasické vanilkové aroma a hlavně jich je na trhu pěkná zásoba, protože bourbon smí v Americe v jednom sudu zrát jen jednou.
Využívají se i ohořelé sudy a rum se často během zrání přesouvá do jiných sudů, pro vyladění chuti.
Kde a jak rum zraje
To je velmi důležitý aspekt výroby rumu. Například v tropických podmínkách (tropické zrání) rum pracuje úplně jinak a výsledek bude jiný, než kdyby odpočíval v Evropě (kontinentální zrání).
Tropické zrání zajišťuje lepší podmínky, rum lépe chytá chuť dřeva, pracuje intenzivněji a také se ze sudů více odpařuje, čím vzniká plnější chuť.
Jak dlouho rum zraje
Určitě víte, že tohle je ta důležitá otázka, od které se odvíjí prestiž rumu. Nejméně byl měl rum ležet 1 rok (bílý rum do jednoho roku) a čím víc, tím lépe (ale samozřejmě, že starý nemusí vždy nezbytně znamenat dobrý! Základ rumu a jeho kvalita je samozřejmě to nejdůležitější).
Obvykle se na trhu setkáme s rumy starými od 1 do 25 let, ale najde se i pár ještě starších výjimek.
Ale pozor, datum na lahvi rumu ještě nemusí být směrodatné. Rumy se často mixují a vychytralí výrobci si pak můžou dát na etiketu datum nejstaršího rumu, který však může být v lahvi zastoupený minimálně. Některé země mají přísná pravidla, která by toto měla regulovat. Jde například o Barbados, Jamajku, USA a Portoriko, tam se musí jako stáří rumu uvádět stáří nejmladšího ročníku.
4. Krok výroby rumu: Stáčení
Po dozrání se většinou rum míchá, mixuje, ředí vodou a případně dochucuje. Několik druhů rumu může vytvořit mnohem zajímavější profil chuti, a proto se často mixuje několik ročníků mezi sebou. Světlé rumy se ještě po zrání mohou filtrovat, aby se zbavily barvy získané během období zrání.
A pak už šup s tím do lahve, na to etiketu a rum je připraven k prodeji.
Na etikety ale pozor. V každé části světa fungují jinak. Například v USA musí na flašce uvedený ročník vypovídat o věku nejmladšího rumu ve směsi. V Evropě je to ale naopak, takže se tady snadněji necháte napálit. Takže údajně 25 let starý rum může obsahovat jen 0,1 % takhle starého rumu…
Další chytrácká záležitost jsou termíny añejo a gran añejo. Tyhle termíny jsou ze španělštiny a znamenají starý a ještě starší, správně by se jimi měly označovat jen letité kvalitní rumy. V realitě se to pak ale občas využívá tak, že někdo tyhle termíny zakomponuje přímo do názvu rumu, a to pak o ničem nevypovídají.
Takže na etikety s rozvahou, nenechte se zmást fantastickým stářím – stejně vždy nemusí vypovídat o kvalitě rumu. Dejte raději na recenze a zkuste nejprodávanější rumy, které jsou už ověřené a oblíbené.
O nejasné historii rumu
Není to tak, že bychom přesně věděli, kdy a jak rum vlastně vznikl. Dokonce ani nevíme s jistotou to, proč se jmenuje právě rum. Ačkoliv teorií existuje docela dost…
Proč se rumu říká právě RUM?
- SacchaRUM. Někteří si myslí, že rum je rumem proto, že je vyrobený z cukrové třtiny, které se také říká saccharum.
- AROME. Jiní říkají, že jde o variaci na francouzské arome, což znamená vůně.
- RUMbullion. Podle někoho je název rumu odvozený od tohoto starého a dávno zapomenutého anglického výrazu, který znamená zmatek a chaos. Chuťovou historii rumu by to docela dobře popisovalo. A občas i nálady po něm.
- ROEMER. A tak se jmenovaly skleničky nizozemských námořníků, kteří, podle některých, odstartovaly námořnické popíjení rumu.
Stejně nejasná je celá historie rumu. Jasné ale je to, že trvalo dlouho, než byl z rumu tak vynikající nápoj, jako je to dnes. Na počátcích se rumu říkalo “kill-devil”, což můžeme přeložit třeba jako vypalování ďábla. První zmínky, o kterých můžeme s jistotou říci, že byly o rumu, ho popisovaly jako pekelný, horký a celkově prostě příšerný nápoj.
Kdy a kde se asi začal rum vyrábět?
Ani to pořádně nevíme. Nejspíš to začalo už pěkně dávno. S jistotou můžeme říct, že to vše začalo někde, kde se pěstuje cukrová třtina (nejspíš půjde o Indii, Indonésii, Čínu nebo Asii, vyberte si). První zmínky o pěstování třtiny najdeme už v dávné historii – až 8 tisíc let před naším letopočtem. Kdy přesně lidé objevili tenhle parádní způsob, jak s třtinou naložit, to nikdo ještě neví. Ale v roce 1100 našeho letopočtu už mluví první věrohodné prameny o předchůdci dnešního rumu, o třtinovém pivu.
Známá historie rumu
V 17. století už ale víme víc. Právě tehdy proběhla první zaznamenaná destilace rumu. Bylo to v Karibiku a měli ji na svědomí otroci na třtinových plantážích, kteří během práce náhodou objevili proces fermentace melasy.
Počátek sofistikovanější výroby rumu je ale rozhodně na Barbadosu, který je dodnes rumovou velmocí. Právě na Barbadosu zažil rum svůj první rozkvět a místní vlastníci cukrové třtiny získali ohromné bohatství. Rum se brzy rozšířil do celého světa a tajemství jeho výroby se rozvíjela na mnoha různých místech, nejen v tropech. Ačkoliv je rozhodně pravdoou, že tropy poskytují pro kvalitní rum a jeho zrání zdaleka nejlepší podmínky. Ty nejprodávanější rumy jsou také obvykle z tropů.
Rum a námořníci
Máloco patří k rumu tolik jako námořníci. Ti rum milovali. Určitě hlavně proto, že byl silný, a tak se ho na palubu vešlo dostatečné množství pro lepší náladu celé posádky. A taky se v době své slávy dal sehnat velmi levně a velmi snadno, minimálně tedy pro ně.
Na dávných palubách také vznikl grog. Když se rum ředil, aby se lépe pil. Přidával se do něj také citron, pro větší odolnost námořníků vůči nemocem.
Kde se vyrábí rum dnes
Karibik je stále srdcem kvalitního rumu. Barbados, Jamajka, Kuba, Filipíny. Ale tam to zdaleka nekončí, nejprodávanější rumy vznikají i v Americe, Indii, Austrálii a samozřejmě i v Evropě.
To by bylo to nejzajímavější ze světa rumů. A teď už je čas jen na jedno. Vybrat si ten nejlepší rum a parádně si ho užít!
Mrkněte na náš výběr nejprodávanějších rumů, které jsou léty ověřenou klasikou, která si získala srdce spousty milovníků rumu.
- Když chcete říznou inspiraci s vůní tropů…
- 1. Bumbu Original 0,7l 40%
- 2. Don Papa 7y 0,7l 40%
- 3. Dictador Jerarquia Fino 37y 1983 0,7l
- 4.Don Papa Masskara 5y 0,7l 40% L.E.
- 5. Diplomatico Reserva Exclusiva 12y 0,7l 40%
- 6. Dictador Aurum 0,7l 40%
- Zlepšete svůj rumový požitek
- Druhy rumů
- Jak se rum vyrábí?
- O nejasné historii rumu
- Kdy a kde se asi začal rum vyrábět?
- Známá historie rumu
- Rum a námořníci
- Kde se vyrábí rum dnes